Jeżeli próchnica obejmie nie tylko twarde tkanki zęba, ale jest również przyczyną chorób miazgi, wówczas konieczne okazuje się leczenie kanałowe. Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na dokładnym oczyszczeniu komory oraz kanałów korzeniowych zęba, dezynfekcji oraz szczelnym wypełnienieniu specjalnym materiałem. Zabieg składa się z około 2-5 wizyt.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:
W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka. Stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, który daje doskonałe efekty lecznicze.
W CENTRODENCIE szczególny nacisk kładziemy na ratowanie zębów naszych pacjentów, ponieważ wg. światowych standardów są one najlepszym nośnikiem dla uzupełnień protetycznych. Realizując powyższe założenie wprowadziliśmy do naszej praktyki mikroskop firmy Kaps. Mikroskop stomatologiczny jest współcześnie nieocenionym narzędziem niezbędnym podczas przeprowadzenia bardzo dokładnej i wszechstronnej diagnostyki oraz leczenia schorzeń stomatologicznych. Dobra widoczność jest podstawą prawidłowego leczenia a silne powiększenie pola widzenia to gwarancja dokładności pracy w każdej dziedzinie stomatologii. Zastosowanie dużych powiększeń pozwala na wykonywanie zabiegów, które bez jego wykorzystania nie byłyby możliwe. Mikroskop zabiegowy jest zatem szczególnie przydatnym urządzeniem w leczeniu endodontycznym.
Bardzo ważny w endodoncji jest dokładny pomiar długości kanału korzeniowego. Do tego celu w CENTRODENCIE używamy endometru firmy Raypex 5 , który umożliwia elektroniczny pomiar długości roboczej leczonego korzenia.
W nowoczesnej praktyce stomatologicznej nie może również zabraknąć precyzyjnych urządzeń, dzięki którym możemy uzyskać ogromną dokładność w opracowywaniu i wypełnianiu kanałów korzeniowych. W naszym gabinecie stosujemy do tego celu mikrosilnik endodontyczny z autorewersem i regulowanym momentem obrotowym oraz system do trójwymiarowego wypełnienia korzeni płynną gutaperką tj. system B i Obtura III.
Efekty leczenia są widoczne na monitorze komputerowym z wykorzystaniem technologii cyfrowej. Wysokiej klasy sprzęt RTG w połączeniu z radiografią cyfrową Digora pozwala na wielokrotne zmniejszenie dawek promieniowania X w porównaniu do konwencjonalnej rentgenodiagnostyki. Redukcja dawki ekspozycyjnej sięga nawet 90%. Bardzo małe dawki promieniowania jonizującego przetwarzane są przez odbiornik o wysokiej czułości i przekazywane do komputera w postaci dokładnego obrazu.
Doświadczenie lekarza oraz precyzja, która umożliwia wyżej opisany sprzęt decydują o pozytywnych efektach skomplikowanego leczenia kanałowego. Tylko tak dokładnie przeleczone zęby, mogą służyć jako solidne filary dla koron i mostów protetycznych.
W przypadkach, gdy nie możemy już liczyć na uratowanie zębów pacjenta odwołujemy się do zdobyczy nowoczesnej implantologii i dobrodziejstwa stosowania wszczepów.
Często zadawane pytania:
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz stomatolog podaje Pacjentowi znieczulenie miejscowe, co znacząco poprawia komfort Pacjenta w trakcie wizyty.
Jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym?
Przednie zęby po leczeniu kanałowym, jeśli nie są bardzo zniszczone nie wymagają skomplikowanej odbudowy. W większości przypadków wystarcza wypełnienie za pomocą materiału kompozytowego. Oczywiście do rozważenia pozostaje wykonanie licówki lub korony, lecz nie jest to bezwzględnie konieczne. Zupełnie inaczej ma się rzecz w okolicy zębów tylnych – zwłaszcza trzonowych. Tam ryzyko złamania zęba leczonego kanałowo, a zaopatrzonego wyłącznie wypełnieniem kompozytowym wynosi aż 52%. Należy te zęby pokryć koronami protetycznymi na wkładzie koronowo-korzeniowym, aby ryzyko złamania obniżyć do 2%.
Nasi partnerzy
Zostań naszym klientem
Skontaktuj się z nami
Zostań naszym pacjentem już dziś!
tel. +48 63 243 75 32 | mail: centrodent@wp.pl
formularz kontaktowy