Sedacja
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu polega na podaniu przez maseczkę umieszczoną na nosie
mieszaniny gazów: tlenu i podtlenku azotu. Podczas sedacji maksymalne stężenie podtlenku azotu może wynosić 70%. Najczęściej używa się stężenia 45%. Użycie podtlenku azotu w tej mieszaninie ma na celu zmniejszenie lęku przed zabiegiem. Aby sedacja się powiodła pacjent przez cały czas trwania zabiegu powinien oddychać mieszaniną gazu. Specyfika leczenia stomatologicznego w sedacji podtlenkiem azotu polega na oddychaniu nosem przy jednocześnie otwartych ustach. Lekarz na wizycie ćwiczy z pacjentem prawidłowe oddychanie przez maseczkę.
Sedacja wykazuje działanie głównie przeciwlękowe i w niewielkim stopniu znieczulające.
Zalecenia przed sedacją wziewną:
· Nie spożywać pokarmów stałych (w tym mleko) przez 3 godz. przed sedacją oraz nie spożywać płynów przez 2 godziny przed sedacją
Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2.
– Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych i związany z tym ustny tor oddechowy – niedrożności górnych dróg oddechowych (katar, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie zatok obocznych nosa)
– I trymestr ciąży
– Choroby psychiczne
– Wrodzone wady serca
– Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
– Spożycie posiłku bezpośrednio przed zabiegiem
– Rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc, mukowiscydoza
– Alkoholizm, narkomania, psychozy
– Brak współpracy pacjenta przy oddychaniu przez maseczkę
– Maska zakładana na nos musi być szczelna i pozostawać na miejscu przez cały okres sedacji Nie wolno oddychać przez usta!!! Należy oddychać tylko i wyłącznie przez nos!
– Nie wolno mówić w trakcie sedacji (podtlenek azotu jest usuwany przez usta co zmniejsza jego siłę działania)
Sposoby postępowania po wykonaniu zabiegu Oddychanie czystym tlenem przez 5 minut po zakończeniu sedacji eliminuje 95% podtlenku azotu, który ulega wydaleniu przez płuca, a kolejne 5% jest wydalane po okresie około 20min po zakończeniu leczenia. W związku z tym po sedacji pacjent pozostaje przez około 30 min pod obserwacją lekarza w poczekalni. Po tym okresie czasu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługi maszyn precyzyjnych.
Nasi partnerzy
Zostań naszym pacjentem
Skontaktuj się z nami
Zostań naszym pacjentem już dziś!
tel. +48 63 243 75 32 | mail: centrodent@wp.pl
formularz kontaktowy